چشم‌انداز بخش انرژی ترکیه در سال 2023

بخش انرژی ترکیه در سال 2023 با افتتاح نیروگاه هسته‌ای آک کویو و آغاز بهره برداری از منابع گاز طبیعی داخلی وارد مرحله نوینی خواهد شد.

بخش انرژی ترکیه در سال 2023 با افتتاح نیروگاه هسته‌ای آک کویو، آغاز بهره برداری از منابع گاز طبیعی داخلی، افزایش ظرفیت استخراج نفت و افزایش ظرفیت برق از منابع انرژی تجدیدپذیر وارد مرحله نوینی خواهد شد.

ترکیه طی سالهای اخیر گام‌های موثری را در مسیر کاهش وابستگی به منابع خارجی انرژِی برداشته است.

میزان ذخایر اثبات شده گاز طبیعی ترکیه در حالی طی ماههای اخیر با کشف میادین جدید به 710 میلیارد مترمکعب بالغ شده که این میزان گاز طبیعی معادل 33 سال مصرف خانگی کشور است.

همچنین ارزش کل ذخایر اثبات شده ترکیه یک تریلیون دلار تخمین زده می‌شود و گاز استخراجی از دریای سیاه طبق برنامه در ماه مارس سالجاری وارد شبکه سراسری گاز طبیعی خواهد شد.

ترکیه در حالی هم اکنون میزبان چندین خط لوله انتقال گاز مانند ترانس آناتولی، جریان تُرک و جریان جنوبی است که پیش بینی می‌شود شمار و ظرفیت این خطوط انتقال به منظور انتقال گاز طبیعی ترکمنستان و روسیه به ترکیه و سپس اروپا توسعه یابد.

از سوی دیگر فاز اول نیروگاه هسته‌ای آک‌کویو در سال 2023 افتتاح و برق تولیدی آن وارد مدار خواهد شد. این نیروگاه در مجموع دارای چهار راکتور 1200 مگاواتی خواهد بود و توان تولید برق آن پس از تکمیل به 4800 مگاوات خواهد رسید. نخستین راکتور این نیروگاه در سال 2023 به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه راه اندازی خواهد شد.

قرار است 3 واحد باقی مانده تا پایان سال 2026 به فاصله یک سال به بهره برداری برسد. این نیروگاه پس از تکمیل نهایی دارای ظرفیت تولید سالانه حدود 35 میلیارد کیلووات ساعت برق خواهد بود و 10 درصد از نیاز برق ترکیه را تامین خواهد کرد.

نیروگاه آک‌‌کویو قادر به تولید برق بدون وقفه با آلایندگی صفر، بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای مضر برای محیط زیست است و از انتشار 35 میلیون تن دی اکسید کربن در سال جلوگیری می‌کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز در همین راستا 13 دسامبر گذشته از کشف یک میدان جدید نفتی با ذخیره 150 میلیون بشکه نفت خام خبر داد و گفت که استخراج نفت از ذخایر داخلی ترکیه در سال 2023 به 100 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *