پیام وزارت دفاع ترکیه به‌مناسبت سالگرد قتل‌عام خوجالی

وزارت دفاع ترکیه در پیامی یاد قربانیان قتل‌عام خوجالی را گرامی داشت.

وزارت دفاع ترکیه در پیامی توییتری، یاد قربانیان قتل‌عام خوجالی توسط ارامنه در 26 فوریه 1992 را گرامی داشت.

در این پیام آمده است: قتل‌عام خوجالی، لکه سیاه تاریخ. برای همتباران آذربایجانی‌مان که 31 سال پیش در خوجالی به طرز فجیعی به قتل رسیدند، طلب رحمت کرده و در درد برادران تُرک خود شریک هستیم.

گفتنی است با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، ارمنی‌ها تلاش‌ خود برای اشغال منطقه استراتژیک خوجالی که صاحب تنها فرودگاه منطقه بود را آغاز کردند. محاصره و حملات ارامنه به خوجالی در روز 25 فوریه 1992 به اوج خود رسید.

ارمنی‌ها آن شب با حمایت تیپ 366 ارتش شوروی که در شهر خان کندی، مرکز قره‌باغ مستقر بود، از سه سمت به خوجالی حمله کردند و پس از اشغال آن، یکی از خونین‌ترین قتل‌عام‌های قرن را رقم زدند.

بر اساس آمارهای مجامع بین‌المللی از جمله آمار سازمان‌های حقوق بشری در آن شب، 106 زن، 70 سالمند، 63 کودک و در مجموع 613 غیرنظامی قتل عام شدند. 487 تن نیز به شدت مجروح شدند که 76 نفر از آنان کودک بودند. ارامنه 1275 آذربایجانی را نیز به اسارت گرفتند. 150 تن از افراد ربوده شده هنوز مفقودالاثر هستند.

در این قتل‌عام همچنین تمام اعضای 8 خانواده کشته شدند. 25 کودک هر دوی والدین و 130 کودک نیز یکی از والدین خود را از دست دادند. البته سازمان دیده‌بان حقوق بشر معتقد است که این آمار ممکن است تا 1000 کشته نیز باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *