وزیر دفاع ترکیه: مذاکرات با آمریکا درباره خرید اف-16 به مرحله مثبتی رسیده است

وزیر دفاع ترکیه ضمن بیان اینکه مذاکرات با وزارت دفاع آمریکا درباره خرید اف-16 به مرحله مثبتی رسیده، تصریح کرد که روسیه و اوکراین رویکرد مثبتی درباره تمدید توافق کریدور غلات دارند و مدت اجرای توافق در 18 مارس تمدید خواهد شد.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه امروز یکشنبه با حضور در برنامه «میز سردبیری آناتولی» که در پایگاه تدارکاتی نیروهای مسلح در استان حتای برگزار شد، درباره فعالیت‌های ارتش پس از وقوع زلزله‌های مهیب ششم فوریه، گفت: نیروهای مسلح و وزارت دفاع ترکیه تمامی تیم‌های بخش امداد و نجات و کمک به زلزله‌زدگان را از نخستین لحظات وقوع زلزله بسیج کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: پس از وقوع زلزله تیم‌های امداد و نجات، هواپیماها و کشتی‌ها در ساعت 4:30 دقیقه بامداد به منطقه اعزام شدند.

آکار افزود: تیپ دوم زرهی ارتش در استان قهرمان‌ماراش و تیپ 39 مکانیزه ارتش نیز به سرعت فعالیت‌های امداد و نجات را در اسکندرون آغاز کردند.

وی با اشاره به شمار زیاد پروازهای هواپیماهای ترابری ارتش به منظور انتقال کمک‌های مورد نیاز به مناطق زلزله‌زده گفت: نیروی هوایی طی ماه گذشته 6320 سورتی پرواز انجام داده که اگر با 6500 پرواز ترابری این نیرو در یک سال مقایسه کنیم، متوجه فشردگی فعالیت‌های کمکی ارتش به زلزله‌زدگان خواهیم شد.

آکار ادامه داد: در شرایط پس از زلزله نباید پروازی صورت می‌گرفت اما به دلیل فوریت مساله با لحاظ مخاطرات مربوطه سه فروند هواپیمای A400M ارتش، خود را به آنکارا، استانبول و ازمیر رساندند.

وزیر دفاع ترکیه اظهار کرد که 16 هزار نفر از زلزله‌زدگان در کشتی‌های بیمارستانی خدمات درمانی سرپایی دریافت کردند یا بستری شدند. حدود 150 عمل جراحی نیز انجام شد.

آکار در بخش دیگری از سخنان خود به مساله مبارزه با گروههای تروریستی اشاره کرد و گفت: گروه تروریستی پ.ک.ک پس از ششم فوریه، 8 مورد حمله انجام داده است. طبیعتا پاسخ لازم به این حملات داده شد و 53 تروریست از پای درآمدند.

وی تصریح کرد: ی.پ.گ نیز مانند پ.ک.ک یک گروه تروریستی است. از متحدین ترکیه انتظار داریم واقعیت این مساله را دریابند.

آکار درباره روند عضویت سوئد و فنلاند در ناتو نیز توضیح داد: انتظار داریم به قول‌های داده شده عمل کنند. ترکیه هیچ وقت مخالف سیاست درهای باز ناتو نبوده است.

وی با بیان اینکه مذاکرات با آمریکا برای خرید جنگنده‌های اف-16 پیشرفت داشته است، اظهار کرد: مذاکرات با وزارت دفاع آمریکا به مرحله مثبتی رسیده است. کاخ سفید نیز از این مساله حمایت می‌کند. انتظار داریم کنگره نیز تصمیم عاقلانه‌ای در این رابطه اتخاذ کند.

وزیر دفاع ترکیه تاکید کرد: همه می‌دانند که در موضوع خرید F16 از آمریکا، گزینه‌های دیگری نیز داریم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به تمدید توافقنامه کریدور غلات میان روسیه و اوکراین با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل، ادامه داد: هر دو کشور رویکرد مثبتی دارند و معتقد هستیم که به نتیجه مثبتی خواهیم رسید و مدت اجرای توافق در 18 مارس تمدید خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *