هشدار اردوغان در خصوص احتمال بحران تهیه مواد غذایی در جهان

رئیس جمهور ترکیه هشدار داد که جهان با احتمال بحران در تهیه برنج همانند گندم، روغن آفتابگردان و ذرت مواجه است و باید تدابیر لازم در این راستا اتخاذ شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست “امنیت غذایی و انرژی” اجلاس سران گروه 20 که در آپوروا کمپینسکی در جزیره بالی اندونزی برگزار شد، اظهار داشت: جهان با احتمال بحران در تهیه برنج همانند گندم، روغن آفتابگردان و ذرت مواجه است.

وی با تاکید بر نقش ترکیه در کوریدور غلات گفت: ما باید اقداماتی انجام دهیم تا غلات صادراتی را به مناطق کمتر توسعه یافته به‌ویژه آفریقا برسانیم.

اردوغان با اشاره افزایش تقاضا، وخامت وضعیت زنجیره تامین مواد خام، افزایش قیمت کالاها و کمبود مواد خام در جهان هشدار داد: بازار جهانی کود نیز باید هر چه سریعتر به ثبات برسد، در غیر این صورت سال آینده با بحران غذایی بزرگتری مواجه خواهیم شد.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه جنگ روسیه و اوکراین باعث ایجاد مانع در مسیرهای تامین مواد غذایی و انرژی شده است، اظهار داشت: در سال 2015 که ریاست دوره‌ای جی 20 را به عهده داشتیم، امنیت تامین مواد غذایی را به عنوان یکی از اولویت‌های خود در دستور کار قرار دادیم. هنگامی که میزبان شما در آنتالیا بودیم، برنامه عملیاتی خود با عنوان امنیت تامین مواد غذایی و سیستم‌های غذایی پایدار امضا کردیم.

وی در خصوص فعالیت‌های امینه اردوغان، بانوی اول ترکیه در خصوص طرح «زباله صفر» ابراز داشت: مسائلی که ما هفت سال پیش مطرح کردیم درست بود. انتظار دارم از پیش‌نویس قطعنامه با عنوان “ترویج رویکردهای زباله صفر برای توسعه دستور کار 2030” که امسال به عنوان بخشی از پروژه زباله صفر به رهبری همسرم امینه اردوغان به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کردیم، حمایت شود.

اردوغان تصریح کرد: ترکیه نه تنها از نظر مدیریت بحران غذایی، بلکه به عنوان یک قطب انرژی به امنیت مناطق مجاور از جمله اروپا کمک می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *