هدف‌گذاری برای جذب 250 هزار بازدیدکننده در کوه نمرود

مسئولان استان آدی‌یامان ترکیه به دنبال جذب 250 هزار بازدیدکننده در کوه نمرود هستند.

محمد آلکان، مدیر موزه شهر آدی‌یمان در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال حدود 250 هزار بازدیدکننده از کوه نمرود که در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شده، دیدن خواهند کرد.

به گفته وی، این کوه که در ارتفاع 2 هزار و 150 متری از سطح دریا قرار دارد، به یکی از اصلیترین مراکز تفریحی و تاریخی-فرهنگی منطقه تبدیل شده و به همین دلیل شاهد افزایش شمار بازدیدکنندگان از آن هستیم.

آلکان با بیان اینکه به دلیل ضخامت برف امکان حضور در این کوه از 4 ماه پیش امکانپذیر شده، گفت: تعداد بازدیدکنندگان در این مدت به 130 هزار نفر رسیده و پیش‌بینیمان دستیابی به 250 هزار بازدیدکننده است.

وی با دعوت از گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن از کوه نمرود اظهار داشت: آنتیوخوس اول، یکی از معروف‌ترین پادشاهان سلسله کوماگنه که بین سال‌های 163 تا 72 پیش از میلاد زندگی می‌کرد، نقش مهمی در ساخت این آثار تاریخی در کوه نمرود داشته است. وی در زمان حیاتش نیز اتاق دفن خود را در کوه ساخته بود.

مدیر موزه شهر آدی‌یمان تصریح کرد: او صخره عظیمی را تراشید و این اتاق تدفین را روی حدود 30 هزار متر مکعب سنگ خرد شده قرار داده است. در شرق و غرب آن نیز مجسمه خود و خدایانش ساخته شده است.

در این میان یکی از بازدیدکنندگان کوه نمرود در مصاحبه با خبرنگار آناتولی با بیان اینکه برای اولین بار به این کوه صعود کرده، گفت: پس از یک پیاده روی طولانی و خسته کننده به قله رسیدیم. اما زیبایی کوه و مجسمه‌های باشکوه خستگی را از بین می‌برد. این اولین تجربه من بود اما آخرین آن نخواهد بود.

یک گردشگر دیگر به اسم سکینه اؤزدمیر نیز اظهار داشت: برای تماشای طلوع و غروب خورشید به این مکان بسیار زیبا آمدیم. تصاویر آن را در کتاب‌های تاریخی دیده و خوانده بودیم اما دیدن از نزدیک بسیار لذت بخش است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *