نشان جغرافیایی «گلیم جنگرلی» ارزینجان ثبت می‌شود

«گلیم جنرگلی» در استان ارزینجان ترکیه میراث فرهنگی به جای مانده از قوم اوغوزخان، در حال ثبت شدن به عنوان نشان جغرافیایی است.

«گلیم جنگر‌لی» میراث فرهنگی به جای مانده از قوم اوغوزخان که در دوران سلجوقیان از خراسان به ارزینجان آمده‌اند، با نقوش چند صد ساله خود در حال ثبت شدن به عنوان نشان جغرافیایی است.

گلیم جنگرلی که توسط زنان روستای جنگرلی از توابع شهرستان رفاهیه با نخ‌های پشمی رنگ‌‌آمیزی شده با رنگ‌های طبیعی بافته می‌شود با نقوشی که هر کدام معنای متفاوتی دارند، جلب توجه می‌کند.

همچنین برای این میراث فرهنگی که توسط کارآموزان زن در دوره آموزشی و حرفه‌آموزی شهرداری ارزینجان زنده نگه‌ داشته می‌شود، درخواستی برای ثبت در نشان‌های جغرافیایی به اداره ثبت اختراعات و علائم و برندهای تجاری ترکیه با نام «گلیم جنگرلی» با حمایت آژانس توسعه شمال شرق آناتولی مراجعه شد.

انتظار می‌رود پس از ثبت نام گلیم جنگرلی با افتتاح دوره‌های جدید، هم محبوبیت خود را افزایش دهد و هم به منبع درآمدی برای بانوان تبدیل شود.

امینه آکچای، مسئول دوره آموزشی و حرفه‌آموزی شهرداری ارزینجان در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی گفت: گلیم جنگرلی توسط فرزندان اوغوزخان که زمان سلجوقیان از خراسان به ارزینجان آمده‌اند، به ارث رسیده است.

وی بیان داشت: گلیم جنگرلی با نخ پشمی رنگ‌آمیزی شده با ریشه گیاهان بافته می‌شود و همه گلیم‌ها داستان متفاوتی دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *