معرفی خودروی تهاجمی دوزیست ترکیه در نمایشگاه تسلیحاتی جاکارتا

خودروی تهاجمی دوزیست زرهی «زاها» ساخت ترکیه برای اولین بار در نمایشگاه تسلیحاتی اندونزی معرفی شد.

خودروی تهاجمی دوزیست زرهی زاها (ZAHA) ساخت شرکت مهندسی سیستم‌های دفاعی «FNSS» در نمایشگاه تسلیحاتی ایندو دیفنس (Indo Defense & Forum 2022) در جاکارتا، پایتخت اندونزی معرفی شد.

مصطفی کاپلان، مدیر برنامه این شرکت در ساخت زاها به خبرنگار آناتولی گفت: پروژه زاها با امضای قرارداد بین ریاست صنایع دفاعی و FNSS در مارس 2017 کلید خورد.

وی ضمن اشاره به اینکه خودروهای تولید شده در اختیار تیپ پیاده نظام دریایی قرار خواهد گرفت، افزود: در شرف تکمیل مرحله صلاحیت پروژه هستیم. پس از اتمام این مرحله صلاحیت، تولیدات را در اختیار نیروی دریایی قرار خواهیم داد.

کاپلان در ادامه گفت: زاها از ویژگی حفاظت مین و بالستیک برخوردار است. این وسیله نقلیه می‌تواند در دریا به حداکثر سرعت 7 گره دریایی دست یابد. سرعت آن در خشکی به 70 کیلومتر در ساعت می‌رسد و قابلیت حمل در مجموع 21 پرسنل را دارد.

وی تصریح کرد: فرمانده تفنگداران دریایی اندونزی ماه مه گذشته در جریان سفر به ترکیه از زاها بازدید کرد و آزمایش‌های دریایی انجام دادیم که توجه آنها را جلب کرد. در بازار خودروی با قابلیت‌های مشابه زاها ساخت آمریکا وجود دارد و ارتش اندونزی از آن استفاده می‌کند. اما در مقایسه با زاها مشکلاتی دارد که فرمانده تفنگداران دریایی این کشور با دیدن قابلیت‌های زاها نسبت به تامین آن ابراز تمایل کرد. از این رو در نمایشگاه شرکت کردیم تا امکان بررسی بیشتر و تکنیکی آن فراهم شود. امیدوارم هرچه زودتر به مرحله امضای قرارداد فروش زاها برسیم.

گفتنی است زاها که به منظور حرکت سریع تفنگداران دریایی به سمت ساحل در مواجهه با تهدیدات توسعه یافته، می‌تواند به عنوان یک خودروی جنگی زرهی با تحرک و قدرت شلیک نیز عمل کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *