مسجد علی جمعاله با آثاری از معماری عثمانی در سومالی

مسجد علی جمعاله در سومالی که توسط معماران تُرک طراحی شد، با زیبایی خود هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند.

مسجد علی جمعاله در موگادیشو، پایتخت سومالی که توسط معماران تُرک طراحی شد، با زیبایی خود هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند. این مسجد که در سال 2017 کلنگ‌زنی و توسط یک بازرگان سومالیایی با نام «شیخ احمد جمعاله» بنا شد، در ژوئن 2022 به بهره‌برداری رسیده و به یکی از مراکز مهم در موگادیشو تبدیل شد.

مسجد مذکور در فرودگاه بین‌المللی عدن اد واقع شده و با حیاط مرمری بزرگ، مناره‌های 75 متری و گنبدهایش یادآور معماری عثمانی است. در این مجسد علاوه بر ساختمان اداری و مهمانسراها، بخش‌هایی مانند رستوران، مارکت و محوطه ویژه برای آموزش و معلولان نیز وجود دارد. ساخت مسجد جمعاله 12 میلیون دلار هزینه در بر گرفت. در این مسجد 5500 نفر می‌توانند به‌طور همزمان عبادت کنند.

محمد ابراهیم حسن، از مهندسان مسجد جمعاله در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اعلام کرد که ایده ساخت این مسجد هنگام بازدید از مسجد ملکه خاتون در آنکارا به ذهن آنها رسیده است.

حسن متذکر شد: از ترکیه کارگران زیادی آمدند و شماری از آنها هنور با ما هستند. آنچه برای ما تعجب‌آور است این است که این گنبدها را فقط تُرک‌ها می‌توانند بسازند.

وی با بیان اینکه حتی چراغ‌های داخل مسجد را از ترکیه آورده‌اند و به همین دلیل ساخت و ساز آن زیاد طول کشیده است، گفت که در حالی حاضر شمار زیادی از مردم از مسجد جمعاله بازدید می‌کنند و آن را بسیار دوست دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *