طرح‌های جدید ترکیه در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی در 2023

ترکیه با طرح‌های جدید در عرصه کشاورزی، حمل و نقل و صنعتی در سال 2023 در تلاش جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی مشارکت خواهد کرد.

ترکیه به عنوان یکی از طرف‌ها توافق اقلیمی پاریس که به طرح‌های سبز اتحادیه اروپا تمرکز کرده است، از سال 2023 در این زمینه در عرصه‌های مختلفی چون کشاورزی، صنعتی و حمل و نقل طرح‌هایی در مقابله با تغییرات اقلیمی به اجرا خواهد گذاشت.

در این راستا، مرکز مدیریت راه‌ها وابسته به وزارت زیرساخت و حمل و نقل طرح‌هایی از قبیل ایجدا پل‌های اکولوژیک برای عبور و مرور حیوانات بر روی معابر ایجاد خواهند کرد. همچنین سالانه 350 هزار و 960 تن میزان انتشار گاز کربن با حرکت بدون وققه خودروها به دلیل ایجاد تونل‌ها و پل‌های متاقطع هم اکنون کاهش یافته است.

هم اکنون نقشه آلودگی صوتی در اتوبان‌های اصلی توسط این نهاد در حال تهیه است. هم اکنون نقشه آلودگی صوتی 1092 کیلومتر تهیه شده و تنها 535 کیلومتر از این طرح باقی مانده است.

در راستای کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی نیز به سرعت در حال اجراست. در این زمینه تاکنون از استفاده 2258 تن سوخت صرفه جویی و همچنین از انتشار 4.7 میلیون تن گاز آلاینده اگزوز خودرو ممانعت شده است.

در این زمینه سازمان مدیریت میادین هوایی نیز هم اکنون پروژه «فرودگاه‌های بدون کربن» را در 18 فرودگاه کشور راه اندازی کرده است. این راستا 32 فرودگاه ترکیه هم در انتظار دریافت گواهی این طرح است. تاکنون 420 فرودگاه در 86 کشور موفق به اخذ این مدرک شده و ترکیه در صورت اخذ آن برای 50 فرودگاه دارای بیشترین مجوز در این زمینه خواهد شد.

اداره راه آهن ترکیه طرح‌های تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی و بادی در ترمینال‌ها، ابنیه اداری و مراکز لجستیک راه‌اندازی خواهد کرد. این نهاد مصمم است تا 35 درصد از کل انرژی مورد نیاز وسایل نقلیه ریلی را تا 2025 از انرژی تجدیدپذیر تامین کند.

وزارت کشاورزی و جنگداری ترکیه هم با طرح‌هایی ازقبیل مقابله با خشکسالی در کشاورزی، تامین کود و کاشت مستقیم در راستای این رویکر اجرا خواهد کرد.

کشاورزان در این روند همچنین با قانون بیمه‌های کشاورزی از اثرات منفی یخبندان، بارش تگرگ، بارش شدید و خشکسالی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

این نهاد با راه‌اندازی سامانه اطلاعات کشاورزی، صرفه‌جویی و استفاده بهینه منابع آبی را اولویت قرار داده و برای گسترش آیباری‌های مدرن بر اساس میزان آب مناطق تلاش خواهد کرد.

این وزارت خانه همچنین با طرح‌های توسعه هدفمند است که ضمن تامین امنیت غدایی، میزان استفاده از انرژی در تولید محصولات ثانویه طرح‌هایی را محقق کند.

وزارت تجارت ترکیه نیز در راستای «دیپلماسی اقلیمی» با اتحادیه اروپا، در صدد ارزیابی و بررسی مکانیسم‌ها و راهکارهای ارایه اعتبار بانکی در این زمینه‌ها است.

از سوی دیگر مکانیسم‌های مورد نیاز در زمینه کاهش انتشار گاز کربن و گلخانه‌ای توسط وزارت صنعت و فناوری در حال اجرا است.

در این زمینه مدریت شهرک‌های صنعتی برای رصد لحظه‌ای میزان تولید استفاده از انرژی برق «سامانه رصد انرژی» را راه اندازی کرده است. در این زمینه نیز سامانه شهرک صنعتی سبز که برای راه‌ندازی اعتبار 250 میلیون یورویی از بانک جهانی تامین شده است، به سرعت فعالیتش را آغاز خواهد کرد.

یکی دیگر از راهکارهای ترکیه در مقابله با پدیدی تغییرات اقلیمی، افزایش میزان خودروهای برقی در سطح کشور خواهد بود.

در این زمینه نیز ابتکار تولید خوروی ترکیه «توگ» با همین نام برند جدید خودروی ملی اعلام و تولید انبوه آن را از 29 اکتبر امسال آغاز کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *