طرحهای ترکیه برای مقابله با مرگ و میر فلامینگوها در دریاچه نمک

با اجرای طرح انتقال آب به دریاچه نمک ترکیه از مرگ و میر گونه‌های مختلف حیوانی از جمله فلامینگو جلوگیری می‌شود.

دکتر احمد کاراتاش از هماهنگ کنندگان پروژه وزارت محیط زیست و شهرسازی ترکیه در دریاچه توز(نمک) اعلام کرد که با لوله کشی 4 کیلومتری آب به این دریاچه از مرگ ومیر بیشتر فلامینگوها جلوگیری شده است.

کاراتاش تصریح کرد که نظارت و مطالعات تحقیقاتی برای حفاظت از گونه‌های پرندگان در خطر انقراض مانند فلامینگو، عقاب استپی و میش‌مرغ با آب تامین شده از طریق لوله مذکور ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته به دلیل خشکسالی شاهد مرگ و میر دسته جمعی فلامینگوهای جوان بودیم افزود: تغییرات اقلیمی یک مساله جهانی شده و خشکسالی در کشور ما به ویژه در حوضه دریاچه نمک نیز خود را نشان داد. با توجه به افزایش تشنگی ناشی از خشکسالی، این گونه مرگ و میرهای زنده در حال وقوع بود اما امسال تا حد زیادی از مرگ و میر جلوگیری شده است. به دلیل استفاده زیاد از کشاورزی آب‌بر مانند ذرت، آفتابگردان و چغندرقند در منطقه ما و افزایش تعداد چاه ها، تشنگی به تدریج در حال افزایش است.

کاراتاش تصریح کرد: برای مقابله با این روند و به منظور رهاسازی بیشتر آب حیاتی از سدهای مجاور و جلوگیری از شرایط مشابه در سال‌های آتی راه‌حل‌های جایگزین جدیدی در دست تولید است. امیدوارم فلامینگوها و پرندگان آبزی ما با جمعیتی که برای نسل های آینده کافی است بدون مرگ به زندگی خود ادامه دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *