سفیر اسبق ایران در آنکارا: ترکیه به هاب انرژی اروپا تبدیل خواهد شد

سفیر اسبق ایران در آنکارا اظهار داشت پیشنهاد روسیه برای تبدیل ترکیه به هاب انرژی اروپا با سرعت زیادی قابل اجراست و ترک‌ها نیز از آن استقبال خواهند کرد.

فیروز دولت‌آبادی، سفیر اسبق ایران در آنکارا پیرامون پروژه تبدیل ترکیه به هاب گازی اروپا تصریح کرد: پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در این زمینه، با سرعت زیادی قابل اجرا است و ترک‌ها نیز از آن استقبال زیادی خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا» او همچنین گفت: روسیه سه خط تا ترکیه دارد که می‌تواند ظرفیت آن را اضافه کند. ترک‌ها هم نزدیکی زیادی به اروپا دارند. بنابراین اجرای پروژه‌هایی در حد چند صد کیلومتر کار دشواری نیست.

وی درباره تاثیر این پروژه بر اقتصاد ایران نیز اظهار داشت: ما همین میزان گازی را هم که صادر می‌کنیم به سختی و با حذف بخشی از نیازهای داخلی انجام می‌دهیم. بنابراین اکنون پروژه یادشده تاثیر خاصی روی صادرات گاز ایران ندارد.

سفیر اسبق ایران در آنکارا افزود: در هر حال ما هر قدر ظرفیت انرژی داشته باشیم، روس‌ها از آن غفلت نمی‌کنند و برای همکاری آماده‌اند. هرچند در این پروژه موقعیت ترکیه بهبود پیدا می‌کند، اما هیچ کشوری جایگزین ایران نمی‌شود.

دولت‌آبادی در پایان گفت: روس‌ها هم نمی‌توانند دنبال تضعیف ما باشند، چون بحران خودشان تشدید می‌شود. اوپک گازی هم راه‌اندازی شد اما با وجودی که ایران محور این ایده بود، به دلیل مسائلی که اتفاق افتاد، دستاوردی نداشت، چون ما برای اقدامات استراتژیک و مهم، ساختار و سازوکار مناسب نداریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *