تولید برف مصنوعی برای پیست اسکی در قیصری ترکیه

شهرداری قیصری ترکیه به‌دلیل بارش دیرهنگام برف در دسامبر امسال که باعث تاخیر گشایش پیست‌های اسکی در کوه ارجیس می‌شود، برف مصنوعی تولید کرد.

کوه ارجیس واقع در استان قیصری ترکیه با ارتفاع 3917 متر بلندترین کوه در ناحیه آناتولی مرکزی به شمار می‌رود و هر سال از میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی میزبانی می‌کند.

بارش دیرهنگام و ناکافی برف به‌دلیل گرمایش جهانی زمان گشایش پیست‌های اسکی را در بسیاری از کشورها به تاخیر می‌اندازد. شهرداری قیصری نیز برای حل این مشکل در ماه دسامبر از برف مصنوعی استفاده می‌کند.

این شهرداری مناطقی مانند دوه‌لی، خاجیلار، تکِر و حصارجیک با 160 دستگاه برف‌ساز برف مصنوعی تولید می‌شود. فعالیت‌های تولید برف مصنوعی در پیست‌های اسکی در شرایط مساعد آب‌و‌هوایی شبانه‌روز ادامه دارد. در چارچوب این فعالیت‌ها در ساعت 8750 مترمکعب برف مصنوعی تولید می‌شود.

مراد جاهد جینگی، رئیس هیات مدیره شرکت ارجیس وابسته به شهرداری قیصری در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اعلام کرد که در سال‌های اخیر به‌علت گرمایش جهانی تغییر فصول تقریبا یک ماه دیرتر صورت می‌گیرد.

جینگی اظهار داشت: فعالیت‌های اسکی در ارجیس در ارتفاع 2200 متر آغاز می‌شود اما این ارتفاع در اروپا به 600-800 متر کاهش می‌یابد. پیست‌های اسکی در ارتفاعات پایین در اروپا از گرمایش جهانی بیشتر متاثر می‌شوند.

او تصریح کرد: در حال حاضر بیشتر تحقیقات آب‌و‌هوایی در اروپا مربوط به وضعیت اسکی در 5، 10، 50 سال آینده است. دانشمندان تحقیقات بسیار جدی انجام می‌دهند. می‌توان گفت که تقریبا هیچ پیست اسکی در جهان وجود ندارد که به برف مصنوعی نیاز نداشته باشد.

جینگی متذکر شد: ما پیست‌های اسکی خود را معمولا اولین یا دومین هفته ماه دسامبر باز می‌کنیم. بارش برف سنگین در ژانویه آغاز می‌شود. فصل اسکی در پیست‌های ما تا ماه مه ادامه پیدا می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *