تمجید پژوهشکده سوانح طبیعی ایران از نقش «آفاد» در ترکیه

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران، سرمایه اجتماعی و نقش مرکز حوادث اضطراری ترکیه «آفاد» در حمایت از زلزله‌زدگان را ستود.

سیدامیرحسین گرکانی، رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران به تشریح مشاهدات خود از مناطق زلزله‌زده در ترکیه و روند امدادرسانی به شهروندان آسیب‌دیده در این فاجعه طبیعی پرداخت.

به گزارش «ایسنا»، وی در این‌باره گفت: آفاد مسئول امدادرسانی و مدیریت بحران در ترکیه است و امور محیط‌زیست، تغذیه، حمایت روانی، خدمات انرژی، تامین امنیت و غیره را برعهده دارد.

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران افزود: آفاد، عملکرد موفقی در جذب کمک‌های بشردوستانه داشته و در سال 2018 هشت میلیارد دلار کمک جمع کرد که نشانه سرمایه اجتماعی بالای آن است.

او ادامه داد: این بالاترین میزان کمک‌های بشردوستانه جمع‌آوری‌شده در یک کشور تاکنون است. موفقیت «آفاد» همچنین بیانگر این است که اعتماد زیادی از سوی مردم به دولت ترکیه وجود دارد.

گرگانی یکی دیگر از تجربیات امدادرسانی را اعتماد کامل مردم زلزله‌زده به دولت ترکیه دانست و تصریح کرد: بعد از حدود هفت روز شهرها تخلیه و مردم با اعتماد به دولت از شهر خارج شدند.

وی درباره نقش NGOها در زلزله ترکیه نیز گفت: برخلاف ایران، سلبریتی‌ها نیز در کنار دولت قرار گرفتند و با اجرای کمپین «ترکیه یکدل» 6 میلیارد دلار کمک مردمی جمع‌آوری کردند.

او افزود: در ایران از شمال تا جنوب از یک نوع چادر استفاده می‌کنیم. درحالی‌که در ترکیه چادرها متناسب با اقلیم است. مثلا چادری بود که جای خروج دودکش بخاری نیز در آن وجود داشت.

گرگانی در پایان اظهار داشت: زلزله ترکیه تاثیری روی گسل‌های ایران نداشته است، اما ما باید از رفتارهای گسلی درس بگیریم. در تهران 28 گسل داریم که معروف‌ترین آنها گسل‌های مشا، پارچین و ری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *