تردد بیش از 160 میلیون مسافر از فرودگاه استانبول در 4 سال گذشته

وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه گفت که طی چهار سال گذشته بیش از 160 میلیون مسافر از طریق فرودگاه استانبول جابجا شده‌اند.

عادل کارااسماعیل‌اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه با انتشار پیامی به مناسبت 29 اکتبر؛ عید جمهوریت و چهارمین سالگرد افتتاح فرودگاه استانبول، تصریح کرد: طی چهار سال گذشته بیش از 160 میلیون و 268 هزار مسافر از طریق فرودگاه استانبول جابجا شده‌اند.

کارااسماعیل‌اوغلو با بیان اینکه از 29 اکتبر سال 2018 تاکنون یک میلیون و 109 هزار و 386 پرواز از طریق این فرودگاه صورت گرفته، تاکید کرد: فعالیت فرودگاه استانبول پس از پایان همه‌گیری کرونا با سرعت تمام ادامه دارد، فرودگاه استانبول به یکی از مراکز حمل و نقل مهم جهان و پرترددترین فرودگاه اروپا تبدیل شده است.

وی همچنین افزود: از ژانویه تا پایان سپتامبر سالجاری نیز در مجموع 313 هزار و 778 پرواز از فرودگاه استانبول انجام شده است. این فرودگاه طی مدت مذکور میزبان 47 میلیون و 571 هزار و 888 مسافر بوده است.

وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه همچنین با اشاره به مشکلات موجود در صنعت هوانوردی و اداره فرودگاههای اروپا، گفت: فرودگاه استانبول در ماه ژوئیه سالجاری با رسیدن به رقم 1422 پرواز روزانه رکورد جدیدی در این زمینه به ثبت رساند.

گفتنی است فاز اول فرودگاه استانبول در 29 اکتبر 2018 همزمان با نود و پنجمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه مورد بهره‌برداری قرار گرفته و در 6 آوریل همان سال نیز رسما خدمات‌رسانی را آغاز کرد.

این فرودگاه دارای بیش از 300 مقصد؛ شامل 250 بین‌المللی و 50 داخلی و یکی از مهمترین مراکز حمل و نقل در جهان است. با اتمام سایر فازهای این فرودگاه سالانه 200 میلیون مسافر از طریق آن به نقاط مختلف دنیا سفر خواهند کرد. یک سوم جمعیت جهان قادر خواهند بود از فرودگاه استانبول به سایر نقاط جهان بروند.

فرودگاه استانبول، برج مراقبت و ساختمان فنی آن در مسابقه‌ای که از سوی «موزه معماری-طراحی و موسسه طراحی معماری هنری» و «مرکز اروپایی معماری، هنر، طراحی و مطالعات شهری مستقر در شیکاگو» برگزار شد؛ از میان 370 پروژه عمرانی جهان، به عنوان برنده جایزه بین‌المللی معماری 2016 برگزیده شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *