بیانات چاووش‌اوغلو در کنفرانس بحران‌های جهانی در داکار

وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس بحران‌های جهانی در مجمع بین‌المللی داکار برای صلح و امنیت آفریقا سخنرانی کرد

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه طی سخنانی در کنفرانس بحران‌های جهانی که در چهارچوب مجمع بین‌المللی داکار برای صلح و امنیت آفریقا برگزار شد اعلام کرد: حجم تجارت بین ترکیه و آفریقا در 20 سال اخیر از چهار میلیارد و پانصد میلیون دلار به 45 میلیارد دلار رسیده است.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین به افزایش تعداد سفارتخانه‌های ترکیه در آفریقا در طول 20 سال اخیر از 12 به 44 گفت: حجم تجارت‌مان نیز در 20 سال اخیر به از چهار و نیم میلیارد دلار به 34 و نیم میلیارد دلار رسیده و امسال به بیش از 45 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

مولود چاووش‌اوغلو با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری‌های ترکیه در قاره آفریقا به 8 میلیارد دلار رسیده است تاکید کرد: ترکیه بسیاری از برادران آفریقایی خود را در تجارب و تخصص خود در بسیاری از عرصه‌ها سهیم می‌کند. ترکیه از مبارزه کشورهای آفریقایی با تروریسم نیز حمایت می‌کند. ما صرفا پهپادهای مشهور خود را به کشورهای آفریقایی در مبارزه با تروریسم واگذار نکرده بلکه به نیروهای امنیتی این‌کشورها برای تقویت در مبارزه با تروریسم آموزش می‌دهیم.

وزیر امور خارجه ترکیه ضمن اشاره به اینکه اتحادیه آفریقا و برخی دیگر از نهادهای منطقه‌ای نیز شرکای استراتژیکی ترکیه هستند گفت: در نتیجه همکاری با حکومت مشروع لیبی از وقوع یک جنگ داخلی ممانعت کردیم.

مولود چاووش‌اوغلو افزود: علت موفقیت ترکیه در توسعه روابطش با کشورهای آفریقایی از مشاهده کلیه این‌کشورها به‌عنوان شریک مساوی خود ناشی می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *