برنامه‌ریزی ترکیه برای صادرات 16 میلیارد دلاری به عراق در سال آینده

خالد آکار، رئیس هیئت روابط اقتصادی ترکیه و عراق در گفتگو با خبرنگار آناتولی اعلام کرد که هدف آنها دستیابی به رقم صادراتی 16 میلیارد دلاری به عراق در سال 2023 و رساندن این کشور به رتبه دوم در رده‌بندی مقاصد عمده صادراتی کشور است.

وی با بیان اینکه روابط ترکیه و عراق رو به توسعه بوده و صادرات به این کشور روز به روز در حال افزایش است، افزود: در 11 ماه امسال 12 میلیارد و 604 میلیون دلار به عراق صادرات داشتیم. عراق در رتبه پنجم فهرست مقاصد عمده صادراتی کشور در سال 2021 قرار داشت و امسال به رتبه سوم رسیده است.

آکار با بیان اینکه بیشترین میزان صادرات به عراق از استانهای استانبول با 2.6 میلیارد دلار، غازی‌آنتپ با 1.8 میلیارد دلار و ماردین با 833 میلیون دلار انجام شده است، تصریح کرد: هدف ما صادرات بیش از 14 میلیارد دلاری تا پایان سال 2022 است. برای 2023 نیز رقم 16 میلیارد دلار را پیش‌بینی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه محصولاتی مانند غلات، حبوبات، دانه‌های روغنی و فرآورده‌های آن، مواد شیمیایی، کاغذ و مواد جنگلی، مبلمان و فولاد به عراق صادر می‌شود، گفت: فرصتهای بزرگی در عراق وجود دارد و دولت جدید این کشور نیز در حال برنامه‌ریزی برای سرمایه گذاری در بسیاری از زمینه‌ها است و امیدوارم ترکیه نقش فعالی در این زمینه‌ها داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *