اردوغان: جنگنده ملی سال 2023 به پرواز درمی‌آید

رئیس جمهور ترکیه از انجام نخستین پرواز جنگنده ملی و بالگرد نظامی آتاک-2 در سال 2023 خبر داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه زنده تلویزیونی با شبکه (A Haber) اعلام کرد: جنگنده ملی‌مان سال 2023 از آشیانه خارج خواهد شد و بالگرد نظامی آتاک 2 نیز اولین پرواز خود را انجام خواهد داد.

وی در ادامه اظهار داشت: همچنین جنگنده سبک «حُر جت»، جنگنده فوق پیشرفته بایراکتار کیزیل آلما (سیب سرخ) و پهپاد مسلح بایراکتار TB3 بر روی ناو هواپیمابر فرود خواهند آمد.

اردوغان ضمن تاکید بر اینکه افزایش برد 561 کیلومتری موشک «تایفون» که آزمایش آن برای یونانی‌ها دیوانه‌کننده بود، تصریح کرد: مژده‌های دیگری از جمله موشک‌های جنک (Cenk) و گزگین (Gezgin) نیز در راه است.

رئیس جمهور ترکیه همچنین متذکر شد: یونان باید عاقلانه رفتار کند. آنها باید بیاموزند که با اقدامات تحریک‌آمیز به جایی نمی‌رسند.

وی در ادامه افزود: حجم میدان گازی ساکاریا در دریای سیاه 540 میلیارد مترمکعب بوده و هنوز حجم بالاتری ثبت نشده است. یک میدان گازی دیگر با حجم 110 میلیارد متر مکعبی مطرح است که به محض اکتشاف ثبت خواهد شد. شرکت نفت و گاز بوتاش ترکیه خط لوله زمینی انتقال گاز دریای سیاه را در ماه جاری برای اتصال گاز به سیستم ملی تکمیل خواهد کرد.

اردوغان همچنین از دریافت پیشنهاداتی در خصوص کشتی‌های حفاری خبر داده و گفت: لیبی اعلام کرده که می تواند در چنین فعالیت‌هایی حضور داشته باشد.

وی در رابطه با راه‌اندازی مجدد کریدور غلات از اوکراین نیز خاطرنشان کرد: جیبوتی، سومالی، سودان وضعیت خوبی ندارند، اگر در سایر کشورهای توسعه نیافته مشکلاتی وجود داشته باشد، حمل و نقل محموله غلا به آنجا صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور ترکیه در پایان اضافه کرد که الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان تقاضای خرید دو دستگاه خودروی ملی «توگ» را کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *