احداث موزه سرپوش توسط ترکیه در مغولستان برای نگهداری کتیبه‌های “تونیوکوک”

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه با هدف نگه‌داری از کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های تونیوکوک در مغولستان یک موزه سرپوش احداث می‌کند.
وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه با هدف نگه‌داری از سنگ‌نوشته‌های تونیوکوک در فاصله حدود 60 کیلومتری اولان‌باتور، پایتخت مغولستان یک موزه سرپوش با عنوان «بیلگه تونیوکوک» احداث می‌کند.

این پروژه که توسط سازمان همکاری و هماهنگی ترکیه «تیکا» اجرایی می‌شود، امروز طی مراسمی کلنگ‌زنی شد.

محمت نوری ارسوی، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه طی سخنانی در مراسم کلنگ‌زنی این موزه اعلام کرد که با هدف اینکه نتایج همکاری حدود 30 ساله تاریخی، فرهنگی و علمی با مغولستان را حفظ و به نسل‌های آینده به‌عنوان میراث واگذار کنند، گامی برداشته‌اند.

وی تصریح کرد: به نمایش گذاشتن و کتیبه‌ها و میراث فرهنگی تُرکی در چارچوب یک موزه معاصر در محل استقرار خود امکانی فراهم خواهد کرد که گردشگران داخلی و خارجی بتوانند در تمام مواقع سال بازدید کنند.

نوری اظهار داشت: وزارت فرهنگ مغولستان برای موزه بیلگه تونیوکوک مساحتی 7 هکتار اختصاص داده و از حفظ این منطقه و تبدیل آن به یک موزه حمایت کرد. همچنین خرسند هستیم که پس از ساخت موزه، برای احداث یک مجموعه فرهنگی در زمینی به مساحت 20 هکتار برنامه‌ریزی شده است.

وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه همچنین گفت که پروژه ساخت موزه بیلگه تونیوکوک در سال 2024 به اتمام خواهد رسید.
این منطقه که در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) قرار دارد، هر فصل پذیرای گردشگران از سراسر جهان است
تعداد بازدیدکنندگان از موزه‌ها و شهرهای باستانی نوشهیر کاپادوکیا، یکی از مراکز مهم گردشگری ترکیه، در 10 ماهه نخست سال به 3 میلیون و 627 هزار و 940 نفر رسید.

این منطقه که در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) قرار دارد، هر فصل پذیرای گردشگران از سراسر جهان است.

این منطقه که توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می‌کند، با برنامه‌های مختلف به ویژه تور بالن هوای گرم مورد توجه علاقه‌مندان به سفر و طبیعت‌گردی قرار می‌گیرد.

بر اساس داده‌های اداره فرهنگ و گردشگری استان نوشهیر، تعداد بازدیدکنندگان از موزه فضای باز گوره‌مه، ویرانه‌های زلوه، کایماکلی، درین‌کویو، شهرهای زیرزمینی تاتلارین و مازی در کاپادوکیا در بازه زمانی ژانویه تا اکتبر سال جاری به 3 میلیون و 627 هزار و 940 نفر رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *